Twórcza Szkoła nr 37 we Wrocławiu

Od 2014 roku nasza placówka bierze udział w najbardziej kreatywnym wydarzeniu w Polsce, czyli w Olimpiadzie Kreatywnego Myślenia Destination Imagination, a od 1 września 2015 roku należymy do grupy szkół realizujących innowację pedagogiczną na poziomie edukacji wczesnoszkolnej, a także w klasach IV i V.

Lecz co znaczy DI oraz twórcze rozwiązywanie problemów dla uczniów i nauczycieli z naszej szkoły? Zapraszamy do lektury!

D jak drużyna. Drużyna stanowi filar całego programu DI. W jej skład mogą wejść uczniowie z placówki, która przystąpiła do programu DI, maksymalnie 7 osób w jednej drużynie. Członkowie drużyny pod opieką trenera – nauczyciela pracują i bawią się z wykorzystaniem technik twórczego myślenia, przygotowują się do najważniejszego wydarzenia po feriach, czyli Ogólnopolskiej Olimpiady Twórczości, która od kilku lat ma miejsce we Wrocławiu. W celu przystąpienia do olimpiady drużyna musi przygotować rozwiązanie Wyzwania Drużynowego i doskonalić rozwiązanie Wyzwania na Już.

E jak emocje. Euforia, radość, czasami zmęczenie, ale najważniejsze, że zawsze wzajemnie się wspieramy! Nie da się słowem ani obrazem dokładnie opisać tego, co zawsze przeżywamy, będąc już na Olimpiadzie. To trzeba przeżyć. Zapraszamy do kibicowania!

S jak Stany Zjednoczone. Zwycięskie drużyny z każdej kategorii wiekowej oraz z każdego typu wyzwania mają zaszczyt reprezentować Polskę na Światowej Olimpiadzie Kreatywności w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Drużyny, które zajęły drugie miejsce biorą udział w Chińskiej Olimpiadzie Kreatywności. Drużyna Wschodzących Gwiazd Cyrkobedia w maju 2014 roku odbyła długą podróż do Knoxville i wystąpiła przed międzynarodowym jury.

T jak trener. Trener to nauczyciel/rodzic, który ukończył specjalne szkolenie. Jego zadaniem jest zachęcanie drużyny do wysiłku, zapoznawanie z technikami twórczego rozwiązywania problemów. Trener nie jest jednak członkiem Drużyny i nie może pokazywać istniejących rozwiązań lub decydować o wyborze wyzwania lub sposobie jego realizacji, jego jedynym zadaniem jest wspieranie drużyny.

I jak innowacja. Nasza placówka należy do grupy szkół innowacyjnych. Od września 2015 roku realizowany jest w obecnej klasie 3A program Twórczego Rozwiązywania Programów w ramach innowacji pedagogicznej. Innowacja była realizowane w latach 2016/2017 oraz 2017/2018, a także obecnie w roku szkolnym 2018/2019 i obejmuje kolejne klasy edukacji wczesnoszkolnej oraz klasy IV-VI. Mamy nadzieję, że SP 37 we Wrocławiu stanie się placówką, w której kreatywność i twórczość zagoszczą na dobre!

N jak nauka. DI to super zabawa oraz odkrywanie nowych rzeczy. Każde wyzwanie zachęca członków drużyny do zagłębiania określonego w wyzwaniu zagadnienia, to także nabywanie nowych umiejętności. Co to jest mapa, jakie mapy istnieją, a może zrobimy własną mówiącą? A może kamuflaż? Poznamy bakteriofagi i bakterie, które upodabniają się do naszych komórek?

A jak aktywność. Olimpiada to nie tylko występy na wielkiej scenie w sali wypełnionej widownią i ekspertami. To także zabawa z drużyną bliźniaczą oraz ogrom atrakcji przygotowanych przez wolontariuszy, animatorów i organizatorów olimpiady. Można skorzystać z voucherów zapewnionych przez Urząd Miasta, wziąć udział w warsztatach naukowych i w wielu innych atrakcjach. Sami zobaczcie!

T jak twórczość. Ideą całego programu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży twórczego rozwiązywania problemów, kreatywności, umiejętności współpracy w warunkach niedoboru czasu, materiału i danych. Drużyny wybierają jedno z wyzwań drużynowych, na którego realizację mają od 5 do 7 miesięcy.

Wyzwania Drużynowe dzielą się na sześć rodzajów:
wyzwanie techniczne
wyzwanie naukowe
wyzwanie konstrukcyjne
wyzwanie teatralne
wyzwanie improwizacyjne
wyzwanie społeczne-Projekt Zasięg

Dodatkowy rodzaj Wyzwania Drużynowego stanowi Wyzwanie Wschodzących Gwiazd – dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Jednocześnie przez cały czas drużyny ćwiczą nieznane nikomu do czasu olimpiady „Wyzwanie na już”, które stanowi najtrudniejszy element olimpiady, ale też najciekawszy.

I jak International! Tak, olimpiada ma smak wielokulturowy. Co roku do Polski przyjeżdżają drużyny z innych, czasami bardzo odległych krajów. Pomyślcie o Izraelu, Kuwejcie, Korei, Chinach, Turcji, USA, Węgrach oraz naszych sąsiadach Ukrainie, Wielkiej Brytanii. Podczas olimpiady można wymienić się z kolegami z innych krajów pinsami i obejrzeć rozwiązania z punktu widzenia innej kultury. Znajomość języków obcych jest wtedy bardzo przydatna!

O jak olimpiada. Stanowi podsumowanie całego programu. Rozpoczyna się Ceremonią rozpoczęcia, a kończy Słodkim Co Nieco oraz Ceremonią Zakończenia. Pomiędzy ma miejsce prezentacja rozwiązania drużynowego przed ekspertami w tym międzynarodowymi, oglądanie i wspieranie drużyny bliźniaczej, zapoznawanie się z innymi przedstawieniami, branie udział w różnych atrakcjach takich jak warsztaty naukowe, stepowania i wiele, wiele innych. Dla każdego znajdzie się coś ciekawego!

N jak Nigdy Więcej Bez DI! Jeśli lubisz wymyślać nowe rzeczy, masz ciekawe pomysły i lubisz się nimi dzielić, jeśli chcesz nauczyć się jak efektywnie pracować w grupie i nie poddajesz się po jednym niepowodzeniu, zapraszamy do naszych drużyn w kolejnych sezonach DI!

Joanna Osiniak