„Kłopoty rodu Pożyczalskich”
Mary Norton

Opis wydawcy:
Klasyka światowej literatury dziecięcej: zabawna opowieść o perypetiach rodziny Pożyczalskich – maleńkich istot, które próbują wygodnie żyć
w mieszkanku pod podłogą swoich ludzkich sąsiadów.
Poznajcie Pożyczalskich: Strączka, Dominikę i ich córkę Ariettę.
Mają po kilkanaście centymetrów wzrostu i mieszkają pod podłogą starego domu. Wszystko, czego im trzeba, „pożyczają” z mieszkania olbrzymów znad sufitu. Ale pod żadnym pozorem nie mogą być przez nich widziani – by przetrwać, muszą ukrywać swoje istnienie. Wszystko idzie dobrze do momentu, gdy Strączek zostaje dostrzeżony przez Chłopca. Czy Pożyczalscy będą musieli uciekać?
„Kłopoty rodu Pożyczalskich” to powieść zaliczana do złotej klasyki światowej literatury dziecięcej. W 1952 roku została nagrodzona najważniejszym brytyjskim wyróżnieniem w dziedzinie książek dla dzieci – The Carnegie Medal. Pół wieku później uznano ją za jeden z dziesięciu najlepszych tytułów
w siedemdziesięcioletniej historii tej nagrody. Zapoczątkowała pięciotomowy cykl o losach rodziny Pożyczalskich, który podbił serca i poruszył wyobraźnię czytelników na całym świecie.

Recenzja bibliotekarki:
Pożyczalscy należą do książek, które zapamiętałam z dzieciństwa. Doskonale pamiętam, jak z wypiekami na twarzy śledziłam kolejne przygody ludzików, modląc się w duchu, aby w bibliotece czekał na mnie następny tom. Chciałabym, aby i teraz jakieś dziecko dało się oczarować tej historii i z równym napięciem przewracało kolejne strony. Tym bardziej, że w naszej bibliotece znajdują się nowiutkie egzemplarze, starannie wydane w twardych okładkach i zilustrowane przez jedną z najlepszych polskich ilustratorek – Emilię Dziubak!

Justyna Jarek