Niedźwiedź i słowik (e-book)
Katherine Arden
Opis wydawcy:
W Rusi, na skraju pustkowia, zima trwa większą część roku, a podczas długich wieczorów Wasilisa i jej rodzeństwo lubią siadać razem przy piecu i słuchać bajek, które opowiada im niania. Wasia uwielbia zwłaszcza bajkę o Mrozie, błękitnookim demonie zimy. Mądrzy Rosjanie boją się go, gdyż zabiera zbłąkane dusze, szanują także duchy chroniące ich domostwa przed złem.
Pewnego dnia owdowiały ojciec Wasi przywozi z Moskwy nową żonę, Annę. Fanatycznie nabożna macocha Wasi zakazuje rodzinie składać ofiary domowym duchom, chociaż Wasia obawia się, co wyniknie z takiej postawy. I rzeczywiście na wioskę zaczynają spadać kolejne nieszczęścia.
Jednak surowość macochy tylko się nasila. Anna z uporem wprowadza w wiosce swoje porządki, a zbuntowaną pasierbicę postanawia albo wydać za mąż, albo wysłać do klasztoru. Gdy wioska staje się coraz bardziej bezbronna, a zło z lasu podkrada się coraz bliżej, Wasilisa musi przywołać swoją, skrywaną dotąd, magiczną moc – by obronić rodzinę przed niebezpieczeństwem rodem z najbardziej przerażających bajek starej niani.
Cudowna wyprawa do średniowiecznej Rusi, gdzie magia jest częścią codziennego życia.

Kilka słów od bibliotekarki:
Tym razem sięgnęłam po e-book, który od dawna czekał na mojej półce „do przeczytania”. Bardzo nierozważny był ten krok, bo rzecz okazała się tak wciągająca,
że znów niektóre Pilne Sprawy okazały się nie tak pilne… Dość powiedzieć, że jestem już w połowie trzeciego tomu. Książkę przepisuję młodzieży i dorosłym, jako remedium na przygnębiającą rzeczywistość. Można się bezpiecznie zatopić w starorosyjskim zimowym borze, wśród chat z wielkimi piecami na których można spać, wśród nieziemsko pięknych koni, i oczywiście wśród ludzi – brodatych bojarów i dziewcząt w sarafanach i zdobnych kokosznikach… Czy trzeba dodawać coś jeszcze?

Justyna Jarek