Przygody Sindbada Żeglarza (audiobook)
Bolesław Leśmian
Opis wydawcy:

„Pełna poezji i uroku opowieść o przygodach młodego Sindbada. Chłopiec mieszka w Bagdadzie w pałacu wuja Tarabuka. Pewnego dnia zachęcony przez Diabła Morskiego postanawia wypłynąć w daleki świat. Poznaje smak prawdziwej przygody, wielkich wypraw i morskich podróży.
Magiczne istoty i zwierzęta, baśniowi bohaterowie, drogocenne skarby i piękne księżniczki to tylko nieliczne z niespodzianek oczekujących Sindbada. Młody żeglarz zawsze ratuje się ze straszliwych opresji i bezpiecznie wraca do Bagdadu, do zwariowanego wuja Tarabuka.”

Bolesław Leśmian (1877-1937) – polski poeta i prozaik. Stryjeczny brat Jana Brzechwy. Autor baśni prozą oraz słynnych erotyków m.in. „W malinowym chruśniaku”. Uznany za najbardziej nowatorską i najoryginalniejszą indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku. Słusznie dopatrywano się w nim geniuszu poetyckiego.
Jacek Kiss – aktor, lektor. Zawodowo związany z teatrem Guliwer w Warszawie. Na polskim rynku wydawniczym, we wspaniałej interpretacji Jacka Kissa ukazały się między innymi: „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Pan Idzich w Kanadzie”, „Szkice z filozofii potocznej”, „Bajki Pana Bałagana”, oraz seria „Czarne okręty”

Kilka słów od bibliotekarki:

Leśmian konstruuje opowieść o Sindbadzie na schemacie bajki magicznej. Obfitość elementów fantastycznych, cudownych przeplata się z opowieścią realistyczną. Oba wymiary – realny i magiczny – tworzą tu jakże spójną całość. Jest także charakterystyczna dla formy powtarzalność, odnajdywana niczym refren w każdej przygodzie Sindbada. Jednak utwór Leśmiana daleko wykracza poza ramy ludowej bajki. Wyobraźnia autora bryka niczym źrebak na łące, zaskakując pomysłami swobodnie czerpiącymi z baśni Wschodu i nie tylko. Jest jeszcze jedna rzecz, która dodaje smaku opowieści – humor, czasami ocierający się o satyrę – humor, który sprawi że i dorośli czytelnicy z przyjemnością posłuchają o ekscentrycznym i okrutnym egocentryku Tarabuku oraz o kochliwym Sindbadzie, który tak nieszczęśliwie lokował swe uczucia…

Justyna Jarek