Władca Lewawu (ebook , audiobook)
Dorota Terakowska

Opis wydawcy:
Czarodziejska opowieść o odwadze, która pokonuje zło. Książka uwielbiana przez dzieci, polecana również jako magiczne lekarstwo na pewność siebie!
Mały, trzynastoletni chłopiec, sierota z tajemniczą blizną, odważnie stawia czoło potężnemu czarownikowi. Wbrew pozorom to nie Harry Potter, tylko skromny Bartek z Krakowa, bohater słynnej powieści Doroty Terakowskiej.
Bartek, samotny mieszkaniec domu dziecka, bardzo pragnie odnaleźć swoich rodziców. W swoich poszukiwaniach trafia na Wawel, który okazuje się drzwiami do innego, zaczarowanego miasta, podobnego do Krakowa i odmiennego zarazem. Niestety, świat ten jest we władaniu potężnego i niebezpiecznego władcy Lewawu. Mieszkańcy miasta, choć sympatyczni, panicznie się go boją, a strach sprawia, że nawet dobry człowiek jest zdolny do złych czynów.
Czy Bartkowi uda się przekonać zastraszonych mieszkańców do walki i sprzeciwienia się złu? Czy w magicznym świecie odnajdzie rodziców? Opowieść o pokonywaniu zła, o potrzebie wolności i przyjaźni, która trzyma w napięciu do ostatnich stron.
Kilka słów od bibliotekarki:
Świetna opowieść. Opisałabym ją jako thriller dla młodszych czytelników. Ma wszystko, czym powinna się charakteryzować taka książka: prosty język, wartką akcję, mroczny nastrój, bohatera, z którym można się utożsamić. Poza tym – co ważne – nie jest głupia. A to nie jest tak oczywiste w literaturze dziecięcej. Tytuł jest zalecany jako lektura uzupełniająca do kl. 6.
A na zachętę – cytat z książki:
„Nie jest sztuką zostać bohaterem, jeśli ma się odwagę. Sztuką jest pokonać własny strach i niepewność.”
Książka dostępna jest zarówno formie e-booka jak i audio.

Justyna Jarek