Bardzo biała wrona

Ewa Nowak

Opis wydawcy:

Historia zaczyna się jak w bajce: cicha, miła Natalia poznaje wymarzonego chłopaka, który wydaje się delikatny, romantyczny i bezgranicznie w niej zakochany. Jednak na pozór idealny związek dwojga licealistów z każdym dniem staje się coraz bardziej mroczny. A Norbert powoli pokazuje prawdziwą twarz – zazdrosnego, zaborczego, porywczego i manipulującego (nie tylko Natalią) prześladowcy. Zakochana dziewczyna nie potrafi jednak odejść. Woli tłumaczyć sobie takie zachowania wielką miłością, o której on tak pięknie mówi…

Ta przejmująca powieść (nie tylko dla nastolatków, ale i ich rodziców) znakomicie obrazuje mechanizmy uzależnienia i przemocy psychicznej. Wskazuje też trudną, ale konieczną drogę wyjścia z toksycznego związku i odbudowywania poczucia własnej wartości.
Ewa Nowak opowiada historię Natalii z charakterystyczną dla jej pisarstwa przenikliwością, ucząc zarazem młodych, wrażliwych ludzi, jak rozpoznawać symptomy przemocy psychicznej i – co najważniejsze – jak nie dać sobie zrobić krzywdy.

„Bardzo biała wrona” uhonorowana została przez Polską Sekcję IBBY nagrodą Książka Roku 2009.

Kilka słów od  bibliotekarki:

Ewa Nowak pisze lekko i naprawdę dobrze. Również tę historię czyta się jednym tchem. Mimo, że porusza temat niełatwy i niemiły. A może dlatego. Gdyby  to zależało ode mnie, zaproponowałabym tę książkę do kanonu lektur obowiązkowych dla nastolatków, zamiast jednej z wielu „staroci”, które nie tylko odstręczają młodzież archaicznym sposobem pisania, ale i tematyką nie do końca pasjonującą… W każdym razie – zapraszam do biblioteki, książka aż się rwie do wypożyczenia!

Justyna Jarek