Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany corocznie od 1995 roku. Obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – świętego Jerzego.
Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
23 kwietnia to data symboliczna dla literatury światowej. Tego dnia roku 1616 zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych literatów światowej sławy, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova i Manuela Mejía Vallejo.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2021 Empik przygotował atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i młodszych miłośników czytania. W piątek startuje konkurs Empiku, w którym można wygrać roczny zapas książek dla dziecka, czyli „52 fascynujące historie na 52 tygodnie roku”. „Do młodych czytelników trafią wyselekcjonowane zestawy najciekawszych, najpiękniejszych i najbardziej wartościowych książek – łącznie pół tysiąca egzemplarzy. Nagrody zostaną przyznane dziewięciu laureatom w trzech kategoriach wiekowych: do 5 lat, 6-8 lat oraz 9-12 lat. Zgłoszenia do konkursu potrwają do 27 kwietnia. Więcej szczegółów dotyczących akcji można znaleźć na oficjalnej stronie Przecinek i Kropka na Facebooku” – poinformował Empik.

UWAGA! KONKURS!
Z tej okazji również nasza biblioteka szkolna przygotowała dla wszystkich czytelników prosty konkurs: wystarczy sporządzić listę swoich najulubieńszych książek (Tytuł i autor!) oraz napisać, skąd dana książka się w Waszych rękach znalazła (np. – prezent od mamy; – z biblioteki; – znaleziona na strychu etc.) Lista nie musi być długa – liczba ulubionych książek zależy tylko i wyłącznie od Was! Listy proszę przesyłać za pośrednictwem Librusa, do Waszej bibliotekarki Justyny Jarek. Na wiadomości czeka do 7 maja. Wśród wszystkich biorących udział w akcji zostaną rozlosowane nagrody!