Pasztety, do boju!

Clémentine Beauvais

Opis wydawcy:
Przezabawna powieść drogi o dojrzewaniu i akceptacji siebie.
Francuska Młodzieżowa Książka Roku 2015.
Odkąd w facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać?
Właściwie to… tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę.
Kierunek: Paryż.
Cel: ściśle tajny.
Tak zaczyna się zwariowana podróż, która przyniesie bohaterkom mnóstwo przygód, straszliwe zakwasy, prawdziwą przyjaźń, a także… całkowicie niespodziewaną sławę.
We Francji powieść stała się bestsellerem i zdobyła szereg nagród, w tym tytuł Najlepszej Młodzieżowej Książki Roku 2015 oraz prestiżową Prix Sorcières. Została przeniesiona na scenę teatralną, trwają także prace nad jej ekranizacją.
„Arcydzieło ciętego dowcipu… Książka, która dodaje skrzydeł” – „Télérama”.

Kilka słów od  bibliotekarki:

Polecam wszystkim, nie tylko tym, którzy czują się „pasztetnie”. Dobrze napisana, czyta się raz dwa, więc nie zabierze zbyt wiele czasu na naukę.
Bardzo spodobało mi się zakończenie – bo choć nie ma happy endu, jakiego spodziewała się Mireille, to zyskała ona świadomość, że ma coś ważniejszego, prawdziwego i tuż na wyciągnięcie ręki…
Dodam jeszcze cytat – fragment recenzji z Dwóch Stron Kultury, który bardzo trafnie oddaje klimat książki:

„[…] Kompleksy to właściwie temat tabu. Dorosłym ciężko się ich pozbyć, a co dopiero nastolatkom, którym buzują hormony. Tak naprawdę zakompleksionej osobie ciężko pomóc, a ta książka jest swego rodzaju przyjacielem. Pokazuje, że można śmiać się hejterom w twarz, lajkować ich posty i jechać rowerem do Paryża. Ta podróż symbolizuje trochę bitwę, bitwę o siebie.”

Justyna Jarek