Kasieńka
Sarah Crossan

Opis wydawcy:
Nowe wydanie przejmującej powieści o życiu polskiej nastolatki na emigracji w Anglii. Książka urzekająca szczerością, przenikliwością i poetycką formą przełamującą granice gatunkowe.

Mama pokazała mi liścik od Taty,
Tego dnia, gdy zniknął.
Olu, wyjechałem do Anglii.
To wszystko, co napisał.

A potem przyszedł czek od Taty,
W kopercie
Z wyraźnym stemplem.
I Mama wiedziała, co robić.

12-letnia Kasieńka wyjeżdża z matką do Anglii w poszukiwaniu ojca, który odszedł bez pożegnania dwa lata wcześniej. Od tej pory jej życie rozpięte jest między ciasnym, obskurnym mieszkaniem w Coventry, angielską szkołą, w której boleśnie odczuwa swą inność, oraz ulicami miasta, po których matka prowadzi ją co wieczór w desperackich próbach odnalezienia człowieka, który wcale nie chce być odnaleziony. Ucieczką od problemów staje się dla Kasieńki pływanie i rodząca się pierwsza miłość.

Kilka słów od bibliotekarki:
Jest taki czas, po przekroczeniu wieku wyrażanego jedną cyfrą, gdy ma się ochotę czytać coś poważniejszego niż opowieści Mamy Mu (choć osobiście jestem zagorzałą fanką Mamy Mu i Pana Wrony ). Otwierają się biblioteczne alejki z młodzieżową fantastyką, powieścią graficzną i literaturą obyczajową. Ta ostatnia to bardzo istotna pozycja w młodzieżowej beletrystyce. I owszem, mamy tego sporo na półkach – ale czy wszystko warte przeczytania? Kasieńka z cała pewnością tak. Świetnie napisana, oszczędnym, wręcz ascetycznym stylem, przez co czyta się jednym tchem. Lapidarność formy wymusza rezygnację ze wszelkiego rodzaju niepotrzebnych ozdobników, sprawiając że każdy rozdział jest jak cios – prosty, bolesny i prawdziwy. Przeczytajcie.

Justyna Jarek