Od września 2013 roku nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym programie wspierania u dzieci twórczego i kreatywnego myślenia Destination Imagination. Celem programu jest powołanie do życia drużyny składającej się maksymalnie z 7 osób, która rozwija swoje umiejętności pod czujnym okiem trenerów. W naszej szkole powstała drużyna najmłodszych uczestników, czyli Wschodzące Gwiazdy. Intensywna praca doprowadziła ich do olbrzymiego sukcesu – udziału w Światowym Finale Olimpiady Kreatywnego i Twórczego Myślenia DI w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych.

Olimpiada rozpoczęła się 21 maja Ceremonią Otwarcia w Thompson-Boling Arena, gdzie nasi najmłodsi uczestnicy przemaszerowali w uroczystej paradzie reprezentując  Polskę. Było to dla nich niesamowite przeżycie i ogromny zaszczyt, być  w centrum tak ważnego wydarzenia i obserwować trybuny wypełnione drużynami z całego świata.  Następnego dnia po ceremonii otwarcia nadszedł dla naszej drużyny CYRKOBEDII najważniejszy moment – Zadanie Drużynowe CYRK.  Nasze wysiłki wspierały pozostałe polskie drużyny, które z widowni miały możliwość obejrzeć nasze przedstawienie w auli Uniwersytetu Tennessee. Po tak emocjonującym wydarzeniu nastąpił czas opinii ekspertów, którzy wręczyli członkom drużyny krateczki z komentarzami. Z każdego komentarza bił ogromny podziw dla pracy całej drużyny,  ich umiejętności współpracy w zesople, podziwiali stroje, które dzieci wykonały samodzielnie, a także przygotowanie przedstawienia w języku angielskim.

W kolejnych dniach to my kibicowaliśmy drużynom z całej Polski, ale nie zabrakło też czasu na przyjemności i działań wspierających twórcze myślenie.  Kolejnego dnia po naszym występie rozpoczęliśmy przygotowywania do pobicia rekordu Guinnessa na największą ilość osób w danym miejscu ubranych w strój wykonany jedynie z taśmy klejącej.  Przygotowywaliśmy się w strefie Expo, jak w zadaniach na już mieliśmy ograniczony czas, jedynie materiałów pod dostatkiem. Nigdy w życiu nie widzieliśmy tak pięknych taśm klejących, z których stworzyliśmy pomysłowe i oryginalne stroje na wieczorny bal bicia rekordu z tysiącami innych pasjonatów. Oczywiście udało się – pobiliśmy rekord!

Następną atrakcja było „kino pod gwiazdami”. Tysiące uczestników DI zebrało się w World’s Fair Park, aby wspólnie na trawie w parku obejrzeć przedpremierową projekcję filmu Jamesa Cameron’a „Deepsea Challenge 3D”. Główny bohater często nawiązywał do najważniejszych zasad, które obowiązują w DI: Bądź zawsze nastawiony na wiele niepowodzeń, ale nigdy się nie poddawaj! Marzenia są ważne dla każdego z nas! Spełniaj je! Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia!!!

Ostatni dzień olimpiady to poszukiwanie naszej drużyny bliźniaczej, którą okazały się dziewczynki z Beaverton School District ze stanu Oregon. Pomimo różnic językowych nie przeszkodziło to dzieciom w nawiązaniu pozytywnych relacji i wymianie pinsów. Biorąc po raz pierwszy udział w olimpiadzie nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że wymiana pinsów to taka niesamowita zabawa. Każdy stan i każde państwo biorące udział w imprezie miało przygotowane specjalne przypinki, czyli pinsy, których wymiana ma na celu międzynarodową integrację oraz nawiązywanie nowych znajomości.  Tak mała rzecz a podbiła nasze serca! A wieczorem nadszedł najważniejszy czas olimpiady – Ceremonia Zamknięcia Olimpiady oraz ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów i medali zwycięskim drużynom. Po raz kolejny spotkaliśmy się w Thompson-Boling Arena, gdzie organizatorzy stanęli na wysokości zadania, przygotowano dla wszystkich uczestników zjawiskowe pokazy świtała i muzyki.  Byliśmy bardzo dumni, słuchając hymnu Polski, dzięki drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 63 we Wrocławiu, która zajęła 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej i w swoim wyzwaniu drużynowym. Gratulujemy! Po zakończeniu imprezy mieliśmy możliwość wymiany swoich czapek i koszulek z członkami innych drużyn. Ogromną popularnością cieszył się „serowy” kapelusz z Wisconsin!

Witaj Atlanto!!!

Po olimpiadzie wyruszyliśmy do Atlanty, by przez trzy dni poczuć atmosferę Stanów Zjednoczonych. Pierwszy dzień spędziliśmy na podbijaniu Georgia Aquarium – największego na świecie oceanarium. Zachwycaliśmy się niesamowitymi okazami rybek, ssaków morskich i gadów. Zobaczyliśmy piękne show: Delphin Tales. Główna obsada w tym przedstawieniu to oczywiście delfiny. Zainteresowanych wysyłamy do linku:

http://www.youtube.com/watch?v=Ibxrw9uaBWM

Kolejny dzień spędziliśmy w muzeum najbardziej rozpoznawalnego symbolu USA, czyli Coca Coli. Ulubiony napój wielu z nas został wyprodukowany właśnie w Atlancie 128 lat temu. Poznaliśmy sekret tego specyfiku i mogliśmy spróbować wszelakich napoi produkowanych przez Coca Cola Company. Najmilszy moment nastąpił, gdy spotkaliśmy polarnego misia – bohatera licznych filmów reklamujących Coca Colę.

Trzeci dzień to wyjazd do Muzeum Historii Naturalnej Fernbank, gdzie mogliśmy się zamienić w prawdziwych odkrywców na wystawie Nature Quest a następnie obejrzeć niesamowicie wzruszający film opowiadający historię chłopca uczącego się, jak chronić rafy koralowe, a to wszystko na ekranie IMAX. Na sam koniec została nam ostatnia atrakcja,  czyli pandy wielkie w Atlanta Zoo.

Po tak mile spędzonym czasie w Atlancie ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski, z niesamowitymi wrażeniami w pamięci i siłami do przyszłorocznej edycji Destination Imagination w naszej szkole!

 

Trenerki:

Joanna Osiniak

Kinga Polak