Obchody rocznic wielkich wydarzeń i świąt narodowych na stałe zagościły w naszej szkole. W zeszły piątek 14 listopada wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz radna Wrocławia p. Urszula Wanat zaproszeni zostali na „Urodziny Ojczyzny”, bo tak nazwał to święto pomysłodawca tego wydarzenia nauczyciel języka polskiego i plastyki p. Maciej Makosch.

Był więc pięknie zastawiony urodzinowy stół, tort, życzenia i upominki – piosenki i wiersze mówiące oczywiście o naszej Ojczyźnie. Niektóre z nich zostały napisane przez uczennice uczęszczające na zajęcia recytatorsko – teatralne.

Niezwykle pięknie prezentowali się nie tylko występujący, ale też wszyscy uczniowie naszej szkoły ubrani specjalnie na tę okazję w odświętne stroje. Podczas występu wśród oglądających powiewały biało – czerwone chorągiewki. Niektórzy do swoich białych koszul wpięli wykonane przez siebie kotyliony.

Uczniowie naszej szkoły nie tylko w taki sposób manifestują swoje przywiązanie do Ojczyzny. Od kilku już lat biorą udział w konkursach plastycznych i literackich związanych z Radosnymi Obchodami Święta Niepodległości. W tym roku odbyła się już trzynasta edycja, która organizowana jest przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

W tym roku uczennice Zuzanna Mach, Rozalia Matkowska oraz Zuzanna Gandecka wykonały prace plastyczne na konkursy zatytułowane: „ Husaria, nasza duma narodowa” i „O czym myślał lub co mógłby powiedzieć Marszałek Piłsudski”.

Zuzanna Gandecka z klasy 6b zajęła I miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy IV – VI, wykonując z gliny szamotowej płaskorzeźbę przedstawiającą polskiego jeźdźca na konkurs „Husaria, nasza duma narodowa”. Uczennica odebrała nagrodę osobiście podczas uroczystej gali, która miała miejsce w auli Zespołu Szkół nr 1. Prace Zuzanny oraz innych nagrodzonych uczniów można obejrzeć jeszcze tylko do piątku 21 listopada w Kościele Garnizonowym.