Mijają ją wielokrotnie, przechodząc szkolnym korytarzem. Intrygowała ciekawymi, różnorodnymi wystawami. Na co dzień zamknięta na kłódkę. Klucz do niej zdobyć mogą jedynie wybrani i wtajemniczeni. Aż pewnego dnia kłódka na pewien czas zniknęła i wejście stało się możliwe. Galeria za kratami otworzyła swoje podwoje dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. A co znaleźli po drugiej stronie, za okolicznościową wystawą prezentującą przyjaciół dzieci? Zadania, zagadki, krzyżówki. Najmłodsi pojawili się bowiem w galerii nie bez powodu. Pretekstem był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Starsi uczniowie szkoły przygotowali piękną wystawę, młodsi dzięki temu w formie zabaw mogli poszerzyć swoją wiedzę, poznając ciekawe postacie z tej odleglejszej i zupełnie współczesnej historii. Postacie działające na rzecz dzieci. A w jaki sposób poszerzali wiedzę? W galerii czekał na nich zestaw krzyżówek – odpowiedzi szukać musieli na plakatach. Mogli też ułożyć puzzle, które przedstawiały bohaterów wystawy – przyjaciół dzieci.
Po uśmiechniętych buziach wnioskować można, że wejście do Galerii za kratami i zabawy przygotowane dla najmłodszych przypadły do gustu wszystkim dzieciom.

Dagmara Babczyńska, Marlena Borowska, Mariola Borkowska