Klasa 1c uczestniczy w tym roku w programie edukacyjnym „Pomysłowy rok”- organizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. W grudniu, w ramach programu, odbyły się zajęcia na temat „Dlaczego świętujemy rodzinnie?”. Dzieci m.in. poznały tradycje związane z ozdobami świątecznymi. Wykonały kolorowy łańcuch i papierowe aniołki, którymi ozdobiły ekologiczną choinkę.
Dzień 22 grudnia był dla wszystkich uczniów naszej szkoły okazją do spotkań wigilijnych, w klasie 1c również. Tego dnia dzieci poznawały smaki, zapachy i dźwięki związane z Wigilią. Najpierw opowiadały o ulubionych potrawach i je „prezentowały” – były to przygotowane w domu papierowe sylwety przedstawiające ryby, pierogi, kompot z suszu, zupę grzybową – i w taki oto sposób te potrawy znalazły się na naszym stole. Niektórzy przynieśli „zapachy zamknięte w słoiczkach” (anyż, cynamon, igliwie, siano, suszone grzyby, goździki), wszyscy chętnie je wąchali i rozpoznawali. Następnie dzieci wspólnie nakryły do stołu, podzieliły się opłatkiem i złożyły sobie życzenia. Nie obyło się oczywiście bez smakowania pierników, suszonych owoców i makowca oraz wspólnego kolędowania. To był wyjątkowy dla wszystkich czas.

Mariola Borkowska