„Pan Lodowego Ogrodu”
Jarosław Grzędowicz

opis wydawcy:
Planeta powitała go mgłą i śmiercią. Dalej jest tylko gorzej…
Vuko Drakkainen ląduje samotnie na odległej, zamieszkanej przez człekopodobną cywilizację planecie Midgaard. Musi odnaleźć wysłaną tu wcześniej ziemską ekipę badawczą, pod żadnym pozorem nie ingerując w rozwój nieznanej kultury. Trafia na zły czas. Trwa wojna bogów. Giną śmiertelnicy. Być może zmuszony będzie złamać drugą regułę misji.
Mnożąc realizm przez fantastykę, Grzędowicz osiąga efekt jeszcze większego autentyzmu: elementy fantastyczne nie niwelują ale wzmacniają, powiększają cechy charakterystyczne – niczym soczewki w mikroskopie.
Pierwszy tom został wydany przez oficynę Fabryka Słów w 2005 r. i zdobył wszystkie ważniejsze nagrody w polskiej fantastyce: Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Śląkfę, Nautilusa i Sfinksa. Również kolejne tomy zdobywały uznanie czytelników – oraz kolejne nagrody lub nominacje.

recenzja bibliotekarki:
Tym razem coś dla „dużych”. W końcu nasza szkoła to nie tylko uczniowie! Czterotomowy cykl „Pan Lodowego Ogrodu” czyta się sam. Wciągnie nie tylko miłośników fantasy. Przewrotna intryga, wartka akcja, inteligentny humor. Smaku dodają umiejętnie wplecione nawiązania do dzieł światowej literatury i sztuki. Świetny pomysł i kapitalna realizacja! Ach, gdyby tak można było, choć od czasu do czasu, aktywować cyfral…

Justyna Jarek