13 powodów
Jay Asher

Opis wydawcy:
Bestseller „New York Timesa” przetłumaczony na 31 języków.
„Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich. 13 powodów –– Jeżeli tego słuchasz, to jest już za późno.”
Serial wyprodukowany przez NETFLIX. W książce zdjęcia z serialu.
Nie możesz zatrzymać biegu wydarzeń. Nie możesz cofnąć czasu. Jedyny sposób, by odkryć tajemnicę… …to nacisnąć „play”.
Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…    ”

Kilka słów od bibliotekarki:
Przyszłości nie da się powstrzymać, to oczywiste. Ale każdy z nas ma na nią wpływ. Choć na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy. Czasem drobny gest może być przyczyną lawiny. A czasem… wystarczy nawet brak tego gestu. Zaniechanie . Obojętność. O tym jest ta książka. O tym, żeby czasem przyjrzeć się baczniej naszemu koledze czy koleżance, spróbować zajrzeć, co kryje się za fasadą „OK”. Bo czasem wystarczy naprawdę niewiele, żeby uratować komuś życie. A choćby i dobry nastrój jednego dnia – to wystarczający powód, żeby było warto.
Książka dla młodzieży.

Justyna Jarek