Światło, którego nie widać (e-book)
Anthony Doerr

Opis wydawcy:Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu, jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch.
Pięćset kilometrów na północny wschód od Paryża w Zagłębiu Ruhry mieszka Werner Pfennig, który jako mały chłopiec stracił rodziców. Podczas jednej z zabaw Werner znajduje zepsute radio, naprawia je i wkrótce staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Odtąd Werner poznaje świat, słuchając radia. Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure i jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii. Werner Pfennig trafia tam kilka lat później. Służy w elitarnym oddziale żołnierzy, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas nalotu aliantów na Saint-Malo losy tej dwójki splatają się…
Anthony Doerr mistrzowsko łączy wątki sensacyjne i historyczne, ale jego powieść to przede wszystkim przejmujące studium człowieka uwikłanego w totalitaryzm. Subtelny portret dwójki niewinnych bohaterów na tle tragicznej historii XX wieku.

Kilka słów od bibliotekarki:
Tym razem gatunek, który rzadko gości w tym kąciku – powieść historyczna dla młodzieży. Niech jednak nikogo nie zniechęca ta „edukacyjna” szufladka – powieść czyta się lepiej niż niejedną sensację czy fantastykę. W tle oczywiście trwa wojna, ale nie ma tu nachalnej martyrologii czy moralizatorstwa. Można natomiast poznać fakty, o których nie mięliśmy pojęcia, a które są bardziej wstrząsające niż te z poczytnych horrorów. Mam tu na myśli m.in. obrazki z niemieckiej szkoły kadetów.
Jest też miłość, oczywiście. Jest również bezcenny klejnot, dla którego jedni będą gotowi poświęcić swoje życie, a drudzy – poświęcić życia innych ludzi…
Cóż dodać – książka została nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.

Justyna Jarek