Jesień liścia Jasia. Opowieść o życiu dla małych i dużych
Leo Buscaglia

Opis wydawcy:
Jesień liścia Jasia to ciepła, cudownie mądra i uderzająco prosta opowieść o życiu i śmierci splatających się w jedną całość. W tej książce liść Jaś i jego przyjaciele zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku i zbliżającą się zimą, aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na ziemię. Sposób przedstawienia tego niezwykle delikatnego tematu, który jest przecież elementem prawdziwego życia, skłania do przemyśleń i porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych. „Jesień liścia Jasia” weszła do kanonu klasyki literatury.
Wszystkie dzieci prędzej czy później dotyka śmierć najbliższych im osób, a także ukochanych zwierzątek. Jak o tym rozmawiać? Autor, Leo Buscaglia, potrafi to znakomicie.
Przepiękna opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci. Książka sprzedawana w milionowych nakładach i przetłumaczona na kilkanaście języków, po raz pierwszy wydana w Polsce.

Kilka słów od bibliotekarki:
Niewiele mogę dodać do powyższego opisu. Temat rzadko podejmowany w literaturze dziecięcej, a przecież jeden z podstawowych. Przemijanie i śmierć jako naturalna kolej rzeczy, mądrze przedstawiona metafora drzewa i liści… Myślę, że najlepiej czytać tę niewielką książeczkę w parze dziecko – dorosły, a pora do tego również doskonała – jesień dookoła i zbliżające się Święto Zmarłych – warto potraktować jako pretekst do sięgnięcia po tę lekturę.

Justyna Jarek