Duchy Jeremiego
Robert Rient
Opis wydawcy:
Tego głosu dziecka, mówiącego o Zagładzie, nie da się już zapomnieć. Przejmująca powieść o odkrywaniu własnej tożsamości i mierzeniu się ze stratą.
Robert Rient – autor głośnego Świadka powraca z niezwykłą powieścią.
Duchy Jeremiego to przejmująca narracja dwunastolatka, konfrontującego się z chorobą mamy i własnymi demonami. Nie było w polskiej prozie powieści, która mierząc się z tematem rodzinnych upiorów, wybrzmiewa głosem tak świeżym i przejmującym. Duchy Jeremiego to portret rodziny uwikłanej
w historię Zagłady, ale przede wszystkim kameralna, intymna opowieść o nadwrażliwym chłopcu, doświadczającym jednego z najtrudniejszych momentów w życiu każdego człowieka – odchodzenia mamy. Literatura dowodząca pisarskiej dojrzałości i wrażliwości. Napisana niepokojącą, naiwną frazą, nad którą autor ma pełną kontrolę.
Powieść o duchach, które nie pozwalają zasnąć. O tym, że przeszłość jest zamieszkana i ma moc przywoływania zmarłych. O spotkaniu z przodkami
i życiu, z którego znika pamięć oraz przyszłość. Pozbawiona fałszywych tonów, bolesna i zatrzymująca na długo historia, którą Robert Rient dowodzi, że jest jednym z najodważniejszych i najciekawszych pisarzy młodego pokolenia.

Kilka słów od bibliotekarki:
Piękna książka. O cierpieniu. I tragedii. I nie tylko. Co jeszcze mogłabym napisać? Nota od wydawcy jest jednocześnie moim głosem. Dodałabym jedynie jeszcze jedno, co zostało poruszone w Duchach Jeremiego, a co wydaje mi się równie ważne. Chodzi o możliwości dialogu między pokoleniami. I o niemożliwości takiego dialogu. O to, jak subtelna jest granica między jednym a drugim, i jak bardzo nie zdajemy sobie sprawy, że na niej balansujemy… a czasem wystarczyłoby tak niewiele…
Książkę polecam dla młodzieży oraz dorosłych. A wszystkim życzę, żeby umieli ze sobą rozmawiać.

Justyna Jarek