Złodziejka książek
Markus Zusak

Opis wydawcy:
Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki Podręcznikowi grabarza uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…
„…zasługuje na miejsce obok Dziennika Anny Frank oraz Nocy Elie Wiesela. Ma szansę stać się pozycją klasyczną” – „USA Today”.
„Poruszająca i do głębi przejmująca” – „Washington Post”.
Dziecięcy Bestseller Roku 2008
Złodziejka książek autorstwa Markusa Zusaka zdobyła największe uznanie dwóch gremiów jurorskich Nagrody PS IBBY „Dziecięcy Bestseller Roku”, sprawiając, że po raz pierwszy w osiemnastoletniej historii Nagrody obydwie statuetki przypadły tej samej książce. Wydawnictwo Nasza Księgarnia otrzymało dwie statuetki – Małego i Dużego Donga.

Kilka słów od bibliotekarki:
Tym razem coś dla nastolatków i starszych czytelników. Być może niektórzy z Was obejrzeli film, który powstał na kanwie książki. Też jest świetny. Książka to jednak inny rodzaj magii i jak zawsze gorąco namawiam do lektury. Czekają Was emocje i wzruszenia i bardzo bym się zdziwiła, gdyby ktoś potrafił nie doczytać tej historii do końca. Historii, której narratorem jest… Śmierć.

Justyna Jarek