21 lutego na cały świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Święto ustanowione przez UNESCO ma za zadanie podkreślić bogactwo językowe świata, a także zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych i ginących.
Nasz szkoła również włączyła się w akcję,  czyniąc język ojczysty przedmiotem refleksji nie tylko na zajęciach języka polskiego, ale również na godzinach wychowawczych.
Uczniowie zapoznali się z filmikiem „Powstanie języka polskiego” dostępnym na YouTube na kanale Błyskawiczne Dzieje Polszczyzny. Przypomnieliśmy sobie także informacje o tym, jak brzmiało i skąd pochodzi pierwsze zdanie napisane po polsku.
Uczniowie w formie rożnych zabaw on-line  mieli okazję zmierzyć się z różnego typu wyzwaniami dotyczącymi polszczyzny. Niejeden ze zdziwienie przecierał oczy, spoglądając na formy dawnych imion. Łamańce językowe? Dostarczyły nie tylko mnóstwo frajdy, ale i śmiechu. Wziąć czy wziąść? W cudzysłowie czy w cudzysłowiu? Takie zagwozdki językowe uczniom SP nr 37 na pewno nie są straszne.

Marlena Borowska, Paulina Kondek, Ewa Tomaszewska