Częścią obchodów Narodowego Święta Niepodległości  było stworzenie przez uczniów Galerii znanych Polaków.  W końcu powinnością każdego Polaka jest mieć świadomość dziedzictwa swojej ojczyzny. Warto więc znać tych Polaków, których sława wykracza daleko poza granice ojczyzny. Stąd zrodziła się koncepcja galerii – miejsca, które dla młodzieży stanowić miało źródło nie tylko wiedzy, ale i inspiracji.

Każda z klas 4-8 dołożyła do budowy galerii swoją cegiełkę, przygotowując plakat o wylosowanych wcześniej bohaterze lub bohaterce. W urządzonej przez klasę 7a galerii odbyły się później godziny wychowawcze poświęcone polskim osobistościom ze świata kultury, sportu czy nauki, a uczniowie przy okazji zajęć mogli ćwiczyć umiejętność wyszukiwania informacji, rozwiązując krzyżówkę związaną z postaciami.

Kiedy uczniowie losowali swoich bohaterów, najczęstszą reakcją było zdziwienie i pytanie: A kto to w ogóle jest? Mamy  więc nadzieję, że po wizycie w galerii lista znanych Polaków zdecydowanie się wydłużyła, a odpowiedzi na pytania typu:  Który z bohaterów przewidział w swoich utworach powstanie e-booków czy iPodów?  Który z bohaterów ma górę, zatokę,  lodowiec, półwysep nazwane swoim nazwiskiem?  Kto zasłynął powiedzeniem, że ,,piłka jest okrągła, a bramki są dwie”?  Kto jest twórcą olbrzymiego krzesła stojącego przed Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, a kto tworzył monumentalne kompozycje z tkaniny artystycznej? – nie są żadnym wyznaniem dla uczniów naszej szkoły.

Mamy wiele powodów, by czuć dumę z bycia Polką/Polakiem. Jednym z tych powodów są wszyscy ci znakomici przedstawiciele świata nauki, kultury czy sportu, którzy rozsławiali naszą ojczyznę na świecie.

Marlena Borowska