„Czy myślisz, że zachowanie pokoju na świecie jest naprawdę ważne?”

Wojna … temat, na który nawet dorosłym jest trudno rozmawiać. A przecież on już tak wiele wiedzą, tak wiele rozumieją.

Tematem wojny żyją od kilku dni dorośli i dzieci. I choć rozmowa właśnie z dziećmi na temat konfliktu i wojny jest trudna, to warto rozmawiać … należy rozmawiać. Najważniejszym celem takiego spotkania dorosłego z dzieckiem powinno być rozwiewanie wątpliwości i udzielanie odpowiedzi na nurtujące je pytania. Dzięki temu dziecko ma większą szansę na zrozumienie obecnej sytuacji. Dzięki temu „dziecięca rzeczywistość „ nie będzie kreowana na podstawie niezrozumiałych przekazach czy „podwórkowych zabawach w wojnę i strzelanki”.

Do rozmowy z młodszymi dziećmi pomocna może okazać się bajka „Urodziny w Donbasie – Konflikt czy Pokój na świecie?”. Zachęcamy także do rozmowy na pytania zamieszczone pod tekstem.

Urodziny w Donbasie

Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej