Uczniów z klasy 3a odwiedziła mama jednego z uczniów – pani Monika, która przedstawiła dzieciom DIASKOP B-9 ANIA – rzutnik pochodzący 1978 roku.

Rzutnik przeźroczy, inaczej diaskop, jest urządzeniem służącym do wyświetlania przeźroczy (diapozytów) zrealizowanych na taśmie 35 mm w postaci przeźroczy o wymiarach kadru 18×24 mm. Przeźrocza wyświetla się na ścianie lub na przygotowanym do tego celu ekranie. Wiązka światła przechodząca przez film i obiektyw wychodzi z rzutnika, by na ekranie wiernie odtworzyć obraz zarejestrowany na filmie.

Diaskop B-9 ANIA jest wyprodukowany przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne PREXER. Rzutnik miał szerokie zastosowanie, umożliwiał wyświetlanie przeźroczy w warunkach domowych, w przedszkolach, szkołach, świetlicach. Do rzutników tworzone były nie tylko bajki, ale również inne materiały edukacyjne czy szkoleniowe.

Tego dnia uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak dawniej oglądano bajki. Bardzo dziękujemy!

Paulina Guzera