RECENZJE UCZNIÓW
Percy Jackson i Złodziej Pioruna
Rick Riordan

Opis wydawcy:
Co by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest – być takim dzieckiem? To właśnie przydarzyło się dwunastoletniemu Percy’emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną „broń masowego rażenia” – należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy wcześniej nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed…

Recenzja czytelnika:
Książkę autorstwa Rick’a Riodan’a pt. „Percy Jackson i Złodziej Pioruna” poleciłabym każdemu czytelnikowi. Utwór bazuje na mitologii greckiej, sprytnie wplata postacie, mity i ważniejsze wydarzenia. Książka jest o tyle zróżnicowana, że trudno rozdzielić ją pomiędzy fantastykę a książki przygodowe. Specyficzny styl pisania autora pozwala mu na wplecenie wręcz abstrakcyjnych elementów, które pomimo kompletnego wyrwania z kontekstu, wydają się
zupełnie naturalne. Sposób pisania Rick’a daje mu również duże możliwości związane z emocjami odczuwanymi przez czytelnika – powstał nawet żart, że nikt nie nagrał audiobook’a tej książki z powodu ciągłego śmiechu lektora. Fabuła jest dobrze przemyślana i zgrabnie
przechodzi do następnych rozdziałów, a potem tomów opowieści. Co do postaci, wiele z nich jest tak charakterystycznych, że niełatwo wyrzucić ich z pamięci. Bez wahania mogę polecić tę książkę każdemu.

A. Ch.