Nasza świetlica już po raz drugi bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Kreatywne Prace Plastyczne”.

Celem projektu (wg jego autorów) jest:
– zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez działania plastyczne,
– arteterapia rozwojowa dla dzieci oraz profilaktyka zdrowia psychicznego,
– inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej we współpracy z nauczycielami/pedagogami/terapeutami prowadzącymi projekt.

W ramach projektu wykorzystujemy wiele różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych. Rozwijając postawy proekologiczne, stosujemy recykling plastyczny, z wykluczeniem materiałów zawierających plastik. Radzimy sobie bez szablonów, kserówek i kolorowanek. Najważniejsza jest dziecięca swobodna twórczość i nieskrępowana wyobraźnia.

Jednym z zadań projektowych we wrześniu było wykonanie słoneczników farbami na materiale higienicznym (użyliśmy papierowych ręczników).
Bardzo przyjemną zabawą dla małych rączek okazało się darcie, gniecenie i klejenie miękkiego papieru, a potem mieszanie farb na paletkach i nanoszenie ich za pomocą palców, gąbek i pędzli na jeszcze mokry od kleju podkład.

W grupie klasy 3 b powstały prawdziwe dzieła sztuki, których pewnie nie powstydziłby się i sam Vincent van Gogh.

Agata Tarnas-Tomczyk