W dniach 10.10.2022r. – 17.10.2022r. w naszej szkole będziemy obchodzić Tydzień Zdrowia Psychicznego. Inspiracją do obchodów jest dla nas Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który przypada na 10 października i ma on na celu zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o swoje samopoczucie psychiczne.

Prawidłowe zdrowie psychiczne objawia się chęcią do życia, nauki, pracy, nawiązywania relacji społecznych i realizowania własnych pasji. Wspieranie zdrowia psychicznego jest prostsze, niż się to wydaje. Kluczowe jest unikanie rozpamiętywania trosk i trudnych momentów życiowych, obwiniania się o porażki czy usilnego koncentrowania się na problemach i trudnościach. Zdrowie psychiczne jest konsekwencją dobrego nastawienia do siebie i do świata.

Oto 5 kroków do poprawy zdrowia psychicznego:
aktywność fizyczna – regularny ruch o średniej intensywności (np. marsz) pozytywnie wpływa na koncentrację, sprawność intelektualną, sen. Aktywność fizyczna nie tylko skutkuje dotlenieniem organizmu i poprawą jego wytrzymałości, ale zmniejsza objawy depresji, walczy ze stresem, napięciem i znużeniem;
sen – nieprzerwany i trwający minimum 6 godzin sen pozytywnie wpływa na regenerację organizmu i psychiki. Jego niedobór objawia się rozdrażnieniem, znużeniem, brakiem energii do działań;
pełnowartościowa dieta – odżywianie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania fizycznego i psychicznego. Nie dostarczając odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych, przyczyniasz się do zaburzeń koncentracji, braku energii, a nawet wybuchów złości;
skupianie się na pozytywnych emocjach i marzeniach – umiejętność koncentrowania się na pozytywnych emocjach i przeżyciach jest gwarancją utrzymania psychiki w dobrej kondycji. Bardzo ważne jest również skupianie się na marzeniach. Szukanie nowych i lepszych rozwiązań, potrzeba pasji i rozwoju jest motorem napędzającym zdrowie psychiczne;
otoczenie i kontakty międzyludzkie – psychika ludzka jest podatna na negatywne emocje i ludzi o pesymistycznym nastawieniu. Chroniąc swoje zdrowie psychiczne, zadbaj o wartościowe kontakty międzyludzkie i środowisko, które będzie cię motywować do rozwoju oraz zbuduje w tobie poczucie własnej wartości.

Pamiętajmy o tym, że o zdrowie psychiczne należy dbać każdego dnia, w związku z tym obserwujmy siebie i swoich bliskich.

Zespół ds. pomocy psychologiczno – pedagogicznej