Zaćmienia Słońca należą do najsłynniejszych zjawisk astronomicznych, chętnie oglądanych nie tylko przez miłośników astronomii. W Polsce mogliśmy obserwować je we wtorek 25 października.
Zaćmienie Słońca ma miejsce w sytuacji, w której Ziemia, Księżyc oraz Słońce znajdują się w jednej linii – wówczas Księżyc zlokalizowany jest między Ziemią i Słońcem tak, że zakrywa jego tarczę. W astronomii występuje kilka typów zaćmienia i są to: zaćmienie całkowite, częściowe, obrączkowe i hybrydowe. My byliśmy świadkami tego drugiego, częściowego.
Zaćmienie we Wrocławiu rozpoczęło się o 11:12 a skończyło się o 13:26 naszego czasu. Nie zmieniła się jasność nieba, natomiast można było dostrzec wyraźne, głębokie przesłonięcie tarczy słonecznej przez Księżyc.
Klasa 8a dzięki uprzejmości Adasia, ucznia klasy 2a, oglądała zjawisko przez specjalne ciemne okulary z folią ND5, która skutecznie blokowała światło.
Niektórym uczniom udało się nawet uwiecznić to niezwykłe zjawisko.

Patrycja Blak