Donżon

wydanie zbiorcze 1
Joann Sfar, Lewis Trondheim i in.

Opis wydawcy:

W 1998 roku Joann Sfar i Lewis Trondheim rozpoczęli serię Donżon— sagę, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku.
Podzielony na trzy cykle narracyjne Donżon to jeden z najbardziej wpływowych i oryginalnych komiksów europejskich. Na jego stronach pokazali się tak ważni autorzy, jak Christophe Blain, Blutch, Manu Larcenet czy Andreas, którzy wraz z Trondheimem i Sfarem stworzyli serię kipiącą energią, talentem i wyobraźnią.

Recenzja bibliotekarki:
Tytułowy Donżon to ogromne zamczysko z rozległymi podziemiami, wypełnione wszelkiego rodzaju potworami. Oczywiście, jest tu też skarbiec, przyciągający kolejnych śmiałków… którzy walnie przyczyniają się do jego wzbogacenia. W obliczu zagrożenia, przed którym staje donżon, zarządzający nim Strażnik postanawia wysłać na misję najgroźniejszego spośród swoich bohaterów. Zrządzenie losu sprawia, że wybrańcem zostaje niezbyt rosły kaczor…
Fabuła , choć oczywiście obfitująca w akcje, których oczekujemy od heroic fantasy, jest jedynie pretekstem do przekazania wielu dość gorzkich przemyśleń na temat świata i naszej ludzkiej natury. Jest to jednak zrobione w sposób zmyślny, lekki, sprawiający, że czyta się z uśmiechem. Czarny humor, zabawne zwroty akcji i oryginalne potraktowanie klasycznych wątków sprawia, że jest to świetna lektura. Polecam dla starszych czytelników – tych, którzy dostrzegają już przewrotną naturę międzyludzkich relacji.

Justyna Jarek