Naturalne wskaźniki kwasowo – zasadowe

Uczniowie klasy VIIa po zapoznaniu się z pojęciem skali pH i odczynu roztworu przeprowadzili badania substancji spotykanych w ich otoczeniu. Samodzielnie przygotowali wskaźniki kwasowo-zasadowe, które przyjmowały różne zabarwienia w roztworach o różnych odczynach. Szkolnymi przykładami takich związków mogą być: oranż metylowy, fenoloftaleina czy uniwersalne papierki wskaźnikowe. Uczniowie wykonywali doświadczenia, wykorzystując naturalne indykatory takie jak: wywar z czerwonej kapusty, sok z buraka oraz esencję herbacianą. Doświadczenia chemiczne wykonane przez uczniów pozwoliły na bezpośredni kontakt ze szkłem laboratoryjnym oraz trening samodzielnego działania. Wszystkie odczynniki wykorzystywane w trakcie doświadczenia były pochodzenia naturalnego.

Justyna Adamczyk