W ramach ostatnich lekcji chemii w klasie 7 uczniowie mieli okazję wykonać krystalizacje, która przyniosła im niezwykłe kryształy. Metoda krystalizacji pozwoliła uczniom zobaczyć w praktyce, jak powstają piękne, regularne struktury kryształów. Przez kontrolowanie procesu krystalizacji nasi uczniowie mogli obserwować, jak cząsteczki substancji łączą się w regularne wzory, tworząc kryształy o charakterystycznej budowie. Boraks, substancja, którą wykorzystaliśmy, jest fascynującym związkiem chemicznym, który tworzy spektakularne kryształy o kształcie sześciokątów.

Eksperyment ten nie tylko dostarczył naszym uczniom fascynującej rozrywki, ale również przyniósł im wiele nauki. Podczas tworzenia kryształów, poznali oni różne czynniki wpływające na proces, takie jak temperatura, stężenie roztworu i czas krystalizacji. To było nie tylko świetne doświadczenie, ale również doskonała okazja do zgłębienia wiedzy na temat chemii i jej praktycznych zastosowań.

Z przyjemnością zamieszczamy zdjęcia kryształów stworzonych przez naszych uczniów. Zachęcamy do ich obejrzenia, gdyż są one prawdziwym dziełem sztuki, powstałym w wyniku ich wysiłku i zaangażowania.

Justyna Adamczyk