29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który powstał z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to właśnie głośne czytanie szczególnie rozwija wyobraźnię, wrażliwość i rozwój emocjonalny, pomaga w skupieniu, rozbudowuje słownictwo i poszerza horyzonty.

Z tej okazji w naszej szkole odbyło się głośne czytanie w różnych formach.

– W oddziałach przedszkolnych do akcji włączyli się rodzice, którzy czytali wybrane opowiadania.

W starszych klasach czytali głośno nauczyciele bądź dzieci – przez pierwsze 10 min każdej lekcji – co razem dawało całkiem interesującą porcję lektury.

– W klasie IV b czytano Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina.

– W klasie II D gimnazjaliści wybrali dość mroczną literaturę SF: Księżyc dwudziestu rąk Lino Aldani.

– Gimnazjaliści z II C wybrali lżejszą literaturę: Szkolne Przygody Mikołajka Valerie Latour. Zabawne dialogi i przystępna narracja wciągnęły uczniów w wir opowieści…

– Klasa II D wybrała klasyczną pozycję Stanisława Lema: Dzienniki gwiazdowe. Oryginalna wizja świata, iskrzący humor i eksperymenty myślowe niezwykle przypadły uczniom do gustu.

– W klasie 3A wybór padł na powieść wszechczasów :Wiedźmina Sapkowskiego. Wartka akcja, wciągająca fabuła okraszona humorem, barwni bohaterowie – to wszystko sprawiło, ze uczniowie słuchali jak zaklęci …