Nagle – gwizd!
Nagle – świst!
Para – buch!
Koła – w ruch!

27 października 2017 roku pociąg wspomnień wyruszył ze stacji Wrocław Kuźniki.
A wszystko z okazji 30 urodzin naszej szkoły, które hucznie świętowaliśmy wspólnie z całą społecznością szkolną oraz zaproszonymi gośćmi. Tego dnia nasza placówka zamieniła się w dworzec kolejowy, a Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zaprosili wszystkich przybyłych w podróż po trzech dekadach istnienia naszej placówki.
Mszę św. w kościele parafialnym odprawił ks. prof.dr.hab. Józef Pater. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. To była pierwsza okazja, by oddać się wspólnej modlitwie za naszą szkołę oraz zadumie.
W sali gimnastycznej wszystkich znamienitych gości przywitała Dyrektor Katarzyna Cichosz, która wraz z panią Ireną Deptuszewską, pierwszą Dyrektorką SP37, dzięki krótkiemu występowi, wzbudziły w zgromadzonych wiele wzruszeń i łezkę nostalgii. Swoje refleksje mogli wyrazić wówczas przybyli goście – Wiceprezydent Wrocławia Magdalena Piasecka, Radna Miasta Wrocławia Urszula Wanat, Dyrektor Instytutu Konfucjusza UW prof. Wang Hu, dawna nauczycielka naszej szkoły pani Teresa Dutkiewicz, Dyrektorka Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim Małgorzata Kawałek oraz Dyrektorki kilku zaprzyjaźnionych szkół wrocławskich, które gratulowały jubileuszu.
Na wszystkich czekało także przedstawienie, które odbyło się chwilę później w stołówce szkolnej. „Pociąg do…” to przedsięwzięcie, w którym wzięło udział ponad 70 uczniów naszej szkoły. Spektakl był utrzymany w konwencji kolejowej.
Kierownik pociągu w swojej kolejowej czapce, z lizakiem i gwizdkiem w zabawny sposób zapowiadał zmieniające się stacje. Na pierwszej z nich uczniowie oddziałów gimnazjalnych w genialny i nietuzinkowy sposób przedstawili tekst J. Tuwima „Lokomotywa.” Na kolejnej, pasażerowie mogli obejrzeć krótki film o naszej szkole i wysłuchać piosenki „Jedzie pociąg z daleka”, którą odśpiewał chór szkolny . Tuż po nich, na scenie pojawili się tancerze ze szkoły muzycznej Flashdance, którzy z młodymi piłkarzami prowadzili rywalizację taneczno-piłkarską. Kolejny przystanek – „Talent” przypomniał smutną historię o Janku, którego uzdolnienia dawno temu nie zostały docenione. Zaraz po tym nasi uczniowie pokazali, że talent muzyczny również mają, co udowodnili, dając krótki koncert instrumentalny. Na następnej stacji najmłodsi uczniowie, jako wrocławskie krasnale, odśpiewali fragmenty tematycznych piosenek. Chwilę później wystąpiła drużyna DI, która pokazała, na czym polega prawdziwa kreatywność. Po nich tanecznym krokiem na scenę wkroczyli Państwo Baran, którzy odtańczyli wspaniałego walca. Całość zwieńczyła piosenka M. Rodowicz „Wsiąść do pociągu”, która porwała publiczność do wspólnego śpiewu.
Goście mogli po przedstawieniu wpisać się do kroniki szkolnej oraz obejrzeć wystawę „Nauczyciel z pasją”. Podczas tego spotkania rozmowom, uściskom i miłym słowom nie było końca. Była to okazja, aby spotkać się po latach i powspominać dawne czasy z łezką w oku.

Wsiąść do pociągu byle jakiego,
Nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet,
Ściskając w ręku kamyk zielony,
Patrzeć jak wszystko zostaje w tyle.

Dziękujemy byłym pracownikom szkoły, urzędnikom, władzom miejskim i kościelnym, zaprzyjaźnionym osobom oraz absolwentom za to, że byli z nami w tym ważnym dla nas dniu.
Do zobaczenia za pięć lat!

Tekst: Anna Krzaczek

Zdjęcia: Joanna Osiniak