08.03.18r. klasa 5b udała się na wycieczkę do Narodowego Forum Muzyki. Tam czekało nas godzinne spotkanie z Czterema porami roku. Antonio Vivaldi – kompozytor i skrzypek z Włoch, który żył i tworzył na przełomie XVII i XVIII w. – napisał koncerty skrzypcowe, którym nadał tytuły: Wiosna, Lato, Jesień, Zima. W tych utworach za pomocą dźwięków odmalował zmiany zachodzące w przyrodzie. Każdą porę roku od­powiednio scharakteryzował i podzielił na sceny. Obraz ten kompozytor osiągnął takimi muzyczno-technicznymi środkami, jak: tremolo, szybkie pochody gamowe, łamane akordy, niespokojne figury basowe i wirtuozowskie efekty solowych skrzypiec.  Kompozy­tor dźwiękami skrzypiec nakreślił kunsztowne figury łyżwiarza, jego harce, skoki i upadki. Zima skończyła się pojedynkiem dwóch wiatrów, ciepłego siroc­co i mroźnego boreasza. Pojedynek ten dawał ludziom nadzieję, że wkrótce znów nadejdzie wiosna…Uczniowie byli pod wrażeniem koncertu.

Agata Podgórska