11 października 2019 roku w murach naszej szkoły gościła wyjątkowa delegacja. Odwiedzili nas bowiem goście z Gruzji – uczniowie i ich opiekunowie z Batumi. Ponieważ okazja była wyjątkowa, także ten dzień w naszej szkole był nadzwyczajny. Uczniowie SP nr 37 przygotowywali się do niego na długo przed odwiedzinami – na godzinach wychowawczych poznawali Gruzję i jej historię, kulturę czy tradycje, by potem przygotować klasowe plakaty prezentujące ten kraj: atrakcje turystyczne, specjały kuchni gruzińskiej, baśnie gruzińskie. Musimy przyznać, że powstała z tych plakatów naprawdę imponujących rozmiarów galeria.
Pobyt gruzińskich uczniów rozpoczął się od powitania gości w progach szkoły i programu artystycznego, w którym wykorzystano utwory zarówno gruzińskie, jak i polskie. Uczniowie z klasy 6 a zaprezentowali się w narodowym tańcu, uczennica klasy 5a – Zuzanna Jędrzejewska – wzruszyła wszystkich piękną interpretacją gruzińskiej piosenki, którą wybrała dla niej pani Karolina Janik. Program artystyczny urozmaicił też występ chóru z zaprzyjaźnionego z nami Zespołu Szkół nr 20. Chór prowadziła pani Barbara Kowalczyk, a poruszenie nie tylko wśród gości wywołało wykonanie popularnego w Polsce w latach 60. szlagieru zespołu Filipinki – ,,Batumi”.
Po programie artystycznym uczniowie w mieszanych zespołach polsko-gruzińskich uczestniczyli w przygotowanych specjalnie na tę okazję zajęciach. Pan Maciej Makosch zaproponował uczniom zajęcia plastyczne z kreatywności, a pani Marlena Borowska poprowadziła quiz wiedzy o historii, kulturze, sztuce, sporcie – dziedzin było naprawdę wiele. I jedne, i drugie zajęcia pokazały, że mimo dzielących uczniów polskich i gruzińskich różnic, wynikających z miejsca zamieszkania czy odmienności kultury – wiele ich również łączy. I to należy pielęgnować.
Zwieńczeniem dnia był poczęstunek, a prawdziwą jego gwiazdą nie tylko pyszny, ale i wspaniale się prezentujący tort udekorowany w barwy narodowe gości. Był to też czas luźnych rozmów między uczestnikami spotkania. Miło było obserwować, jak uczniowie dyskutują ze sobą, pokonując barierę językową. Był to też znakomity sprawdzian praktycznej znajomości języka angielskiego. Gruzińscy uczniowie opuścili mury szkoły z pamiątkowymi serduszkami, które przygotowała dla nich pani Marlena Baran.
I dla polskich uczniów, i dla gruzińskich gości był to z pewnością dzień pełen wrażeń i cenne doświadczenia z nawiązywania relacji i współpracy w zespole wielonarodowościowym.
Teraz nie pozostaje już chyba nic innego, jak nam wybrać się do gościnnego i bajkowego Batumi.

Marlena Borowska