29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – ta inicjatywa ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Nie jest przypadkiem, że dzień ten ustanowiono właśnie na 29 września – jest to data urodzin Janiny Porazińskiej, patronki święta i autorki wielu książek dla młodych czytelników.
Z okazji tego święta uczniowie klas ósmych przygotowali zajęcia czytelnicze dla swoich młodszych kolegów z klas 1-3 i zaprosili na baśń pt. „Czerwony Kapturek”. Głośne czytanie utworu poprzedziła krótka zabawa na rozgrzewkę, a zakończyły dwa zadania. Pierwszym był quiz sprawdzający, ile z baśni zapamiętali mali goście. Drugie zadanie polegało na ułożeniu z rozsypanki zdań, które są nauką płynącą z baśni: Nie ufaj nieznajomym. Zawsze słuchaj swoich rodziców. Nie podawaj obcym swojego adresu.
I starszym, i młodszym ten rodzaj kontaktu bardzo przypadł do gustu, dlatego ósmoklasiści już myślą nad kolejną atrakcją dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Myśli nieśmiało krążą wokół ortografii.

Marlena Borowska
Justyna Jarek