Jedną z patronek roku 2023 jest polska poetka i noblistka, Wisława Szymborska. To doskonały pretekst, by bliżej poznać twórczość jednej z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych polskich poetek. Dlatego w naszej szkole będą organizowane różne przedsięwzięcia skierowane do uczniów, a mające na celu przybliżyć literacką spuściznę noblistki.

Na początek proponujemy wszystkim noworoczną zabawę w stylu Szymborskiej. Poetka uwielbiała wysyłać swoim bliższym i dalszym znajomym kartki z  życzeniami z różnych okazji. Nie kupowała jednak gotowych pocztówek, a sama tworzyła zabawne wyklejanki, korzystając z wycinanych z gazet wyrazów i łącząc je w dowcipne, czasem absurdalne treści.

Zachęcamy także Was, drodzy uczniowie, byście spróbowali swoich sił w tym zadaniu i stworzyli życzenia noworoczne a la Szymborska.

Jak to zrobić?

Wystarczy kartka formatu A4 , kolorowa gazeta i kreatywna głowa. Wytnijcie z gazet ciekawe słowa i spróbujcie ułożyć z nich życzenia, przyklejając na kartkę. Mogą być dowcipne, zabawnie niedorzeczne. Tak gotową kartkę z życzeniami, oczywiście podpisaną na odwrocie imieniem i nazwiskiem oraz klasą, przynieście do biblioteki do 13 stycznia. Autorzy najciekawszych prac mogą liczyć na oceny bardzo dobre z języka polskiego. Nie wykluczamy drobnych upominków.

Potrzebujecie inspiracji? Przykładowe kartki z życzeniami znajdziecie na wystawie przed biblioteką.

Tym zadaniem rozpoczynamy obchody Roku Szymborskiej w naszej szkole.

Marlena Borowska, Justyna Jarek