Drodzy uczniowie, nauczyciele i rodzice,

Chciałabym podzielić się z Wami fantastycznymi doświadczeniami i nauką, która miała miejsce podczas obchodów Dnia Wody w naszej szkole. To był naprawdę niezwykły dzień, pełen nauki, eksperymentów i refleksji na temat znaczenia wody w naszym życiu codziennym i globalnym.

Nasi uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki wody na różne sposoby. Uczniowie klas 4 i 5c uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, gdzie poprzez interaktywne animacje poznali pojęcie wirtualnej wody. Dzięki temu zrozumieli, ile wody faktycznie zużywamy w codziennym życiu, nawet podczas zwykłego śniadania! Dzięki praktycznym obliczeniom, nasi uczniowie odkryli, ile wody jest wymagane do produkcji każdego składnika ich posiłków, co rzeczywiście otworzyło oczy na to, jak dużo wody jest konieczne w codziennym życiu.

Ale to nie koniec! Uczniowie również zgłębili aspekty fizyczne wody, takie jak napięcie powierzchniowe i zjawisko dyfuzji. Dzięki praktycznym eksperymentom z wykorzystaniem monety i małych kropelek, nasi młodzi naukowcy zrozumieli, jak te właściwości wody wpływają na jej zachowanie się i jak są istotne w życiu codziennym.

Jednak nauka nie kończyła się na poznawaniu tylko teorii. Nasi uczniowie również zastosowali swoją wiedzę w praktyce, obliczając, ile wody mogliby zaoszczędzić, skracając czas spędzony pod prysznicem o zaledwie jedną minutę. To praktyczne ćwiczenie uczyło ich, jak małe zmiany w nawykach codziennych mogą mieć znaczący wpływ na oszczędność wody i ochronę naszego środowiska.

Starsze klasy, 7 i 8, również wzięły udział w edukacyjnych zajęciach, gdzie poznawały tajniki wirtualnej wody oraz zgłębiały zjawiska fizyczne związane z nią, takie jak dyfuzja i napięcie powierzchniowe. Ich eksperymenty z modelem procesu powstawania deszczu pozwoliły na praktyczne zrozumienie tych zjawisk i ich wpływu na nasze życie.

Całe wydarzenie pokazało, że oszczędzanie wody to tylko jeden krok w kierunku zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi. Dzięki praktycznym doświadczeniom, uczniowie nie tylko zdobyli wiedzę, ale także zyskały świadomość, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z wody każdego dnia.

Zajęcia warsztatowe zostały przeprowadzone w ramach projektu „Na Ratunek Ziemi”

Justyna Adamczyk