Okres świąteczny to czas, kiedy wszyscy (albo prawie wszyscy) mogą znaleźć więcej czasu dla siebie na odpoczynek. Oczywiście każdy ma prawo odpoczywać, jak chce i  lubi. Świetnie jednak w czasie wolnym znaleźć chwilę na dobrą książkę.  A jeśli jeszcze będzie to lektura z zimą czy Bożym Narodzeniem w tle…

Co zatem czytać w ten grudniowy czas? Oto kilka tytułów dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, które mają szanse skraść ich serca.

Dla najmłodszych

John Burningham, Prezent gwiazdowy dla Korneliusa Klopsa

Krótka historyjka na jeden świąteczny wieczór o tym, jak to Mikołaj w ferworze pracy zapomniał dostarczyć prezent  jednemu chłopcu. Czy uda mu się naprawić swój błąd? Piękna w obrazie, słowie i wydaniu.

Katarzyna Kucewicz, Marcelinka i świąteczny kołowrotek

To kilka świątecznych opowieści o całym tym okołoświątecznym zamieszaniu i o jednej wysoko wrażliwej dziewczynce, która musi sobie z tym chaosem poradzić. To ciekawa książeczka także dla dorosłych, gdyż jest podróżą w świat emocji dzieci bardzo wrażliwych. A dla dzieci wysoko wrażliwych? Na pewno będzie doskonałym wsparciem w ich emocjach i doświadczeniach.

Kai Pannen, Z pajęczyny się urwałeś?!

Już sam tytuł podpowiada, że będzie zabawnie, choć po przeczytaniu krótkiego opisu, może się wydać, że raczej makabrycznie: oto w pajęczą sieci ku radości pająka zaplątuje się mucha. Szykuje się zatem pyszna, wigilijna kolacja. Chyba że zdarzy się jakiś świąteczny cud. Ale w końcu czas Bożego Narodzenia to magiczny czas i wszystko może się zdarzyć.

Joanna Krzyżanek, Cecylka Knedelek i Boże Narodzenia

To świąteczna historia o pewnej rezolutnej dziewczynce i jej nieodłącznej towarzyszce, gąsce Walerii. I o tym, że w tych całych przygotowaniach do Świąt wszystkim umknęła kwestia choinki. A wyobrażacie sobie Boże Narodzenie bez choinki? No właśnie. Książeczka z pięknym, nie tylko świątecznym, przesłaniem. A jako bonus znajdziecie w niej przepisy na kilkanaście obłędnych potraw. W końcu Cecylka to zaprawiona w kulinarnych bojach dziewczynka.

Dla trochę starszych

Dawn Casey, Baśnie zimowe

Autorka zabiera nas w podróż po różnych zakątkach świata, aby przytoczyć  bardzo stare opowieści i baśnie z tych rejonów. Znajdziecie tu zimowe opowieści z Norwegii, Japonii, Szkocji, Francji, Syberii czy Grenlandii. Najlepiej smakują z kubkiem gorącej czekolady, pod ciepłym kocykiem.

Alex T. Smith, Dziadek do Orzechów i świąteczny machlojki Mysiego Króla

Ten autor to specjalista od świątecznych książek, naprawdę! Tutaj mierzy się z prawdziwą klasyką, ale udaje się mu odświeżyć tę popularną historię tak, że jej lektura będzie wspaniałym doznaniem także dla współczesnego czytelnika. Dajcie się porwać do zaczarowanego, baśniowego świata i kibicujcie Klarze, Fredowi i Dziadkowi do Orzechów w ich próbie powstrzymania Mysiego Króla przed jego niecnymi zamiarami. Czyta się znakomicie.

Alex T. Smith, Jak Zrzędus chciał zepsuć święta


Zrzędus, mimo że to największy ponurak i wiecznie niezadowolony jegomość, jest gwarancją  poprawy humoru. Historia o tym marudnym stworze, który ma iście diabelski  plan dotrzeć na biegun północy i odwołać święta, okazuje się ciepłą historią o wartości przyjaźni i pięknie Bożego Narodzenia. Wywoła uśmiech na twarzy nawet najbardziej markotnego czytelnika.

Maja Linde, Śnieżna siostra

Doskonała książka dla tych, którzy lubią się wzruszyć, a nawet popłakać nad historią postaci literackich. Choć traktuje o sprawach naprawdę ważkich, jak śmierć bliskiej osoby, to jednak działa jak plasterek przyłożony do zranionego miejsca. Piękna, ciepła, otulająca opowieść o tym, co w życiu najważniejsze: o rodzinie, przyjaźni, miłości. I o magii Świąt, oczywiście. Zachwyca ilustracjami Lisy Aisato.

Dla najstarszych

Karol Dickens, Opowieść wigilijna

I cóż, że lektura? I cóż, że historia doskonale znana? Po najnowsze wydanie, z oszałamiającymi ilustracjami Lisy Aisato, warto sięgnąć już choćby tylko po to, by docenić szatę graficzną książki. A przesłanie tej świątecznej opowieści warto sobie często przypominać. Książka mówi w końcu o tym, co w świętach ( i w życiu!) najważniejsze. A to nie zmieniło się od wieków.

Klub świątecznych zbrodni

To zbiór opowiadań detektywistycznych i kryminalnych utrzymanych w mroźnym, zimowym klimacie – nie tylko za sprawą intrygujących zagadek. Doskonała pozycja dla tych, którzy lubią rozszyfrowywać kryminalne tajemnice.

Agatha Christie, Morderstwo w Boże Narodzenie, Zbrodnie zimową porą

Niekwestionowana ikona kryminału. Od ponad stu lat królowa tego gatunku i właściwie można by w tym miejscu polecić każdą z jej kilkudziesięciu powieści, ale ponieważ motywem przewodnim w tym zestawieniu są zima i Boże Narodzeniem, proponuję te dwa tytuły. Warto się przekonać, w czym tkwi tajemnica niesłabnącej popularności Agathy Christie.

A co Wy, drogie czytelniczki, drodzy czytelnicy, dorzucilibyście do tej listy?

Książki poleca zaczytana polonistka, Marlena Borowska