W dniach 6-7 maja klasy 4b i 5b uczestniczyły w dwudniowej wycieczce pt. „Początki państwa polskiego”.

W ramach wycieczki uczniowie zwiedzili Muzeum Arkadego Fiedlera
w Puszczykowie, gdzie mogli podziwiać przywiezione przez pisarza i podróżnika artefakty z różnych stron świata. Zwiedzili wystawę poświęconą lotnikom ze sławnego Dywizjonu 303. Atrakcją była też replika wykonana w proporcjach 1:1 statku Santa Maria, na którym  Krzysztof Kolumb dotarł do brzegów Ameryki. Pierwszego dnia odwiedziliśmy też Gniezno z Katedrą Gnieźnieńską. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną związaną z pierwszymi władcami i początkami Polski. Z bliska obejrzeli też sławne Drzwi Gnieźnieńskie.  Zaskoczeniem i przeżyciem było dla wielu zobaczyć w murach Katedry pomnik patrona szkoły, kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Uczniowie dowiedzieli się też, że od niedawna w tym miejscu znajduje się relikwiarz z relikwiami Prymasa Tysiąclecia.

Wieczór spędziliśmy w Chomiąży Szlacheckiej. Rozległe tereny rekreacyjne pozwoliły na rozegranie meczu piłki nożnej między chłopcami oraz różnorodne zabawy na świeżym powietrzu zwieńczone ogniskiem.

Drugiego dnia udaliśmy się do Biskupina. Tam uczniowie mogli poznać nie tylko historię osady, ale przekonać się, jak kiedyś budowano domy czy jakie zawody uprawiano. Ostatnim punktem na trasie naszej wycieczki były  Muzeum Kolejki Wąskotorowej oraz ruiny zamku w Wenecji, gdzie zobaczyliśmy między innymi dawne machiny oblężnicze. Z Biskupina do Wenecji pojechaliśmy  oczywiście  składem kolejki wąskotorowej.

W czasie wycieczki poszerzano i utrwalano wiedzę historyczną i  polonistyczną  oraz realizowano edukację patriotyczną, gdyż uczniowie poznawali miejsca związane z początkami polskiej państwowości. Nie bez znaczenia były oczywiście aspekt rekreacyjny i integracyjny.

Dopytywania zarówno uczniów, jak i rodziców o kolejne wyjazdy to chyba najlepszy dowód na to, że wycieczka była więcej niż udana.

M. Borowska, M. Dzwonek, K. Narkiewicz, W. Papuga