Z nieukrywaną dumą chciałabym podzielić się fantastycznymi wieściami! Julia Doros oraz Julia Kalińska, dwie wyjątkowe uczennice z klasy 7c, mają powód do dumy – zakwalifikowały się do trzeciego finału prestiżowego konkursu Universiada, organizowanego przez Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na galowej scenie nasze młode naukowczynie prezentowały swój fascynujący projekt poświęcony tajemnicom fluorescencji otaczającej nas codziennie. Ich badania skupiły się na analizie wielu produktów dostępnych w sklepach, które poddają się efektowi fluorescencji. Wśród nich znalazły się takie produkty jak tonik, kurkuma, witamina B, kora kasztanowca, szpinak i szafran. Dodatkowo, nie tylko zgłębiały tajemnice substancji, ale także badały wpływ środowiska oraz temperatury na ten fascynujący proces.

Nie lada wyzwaniem było stworzenie receptury na świecące w świetle UV babeczki. Ich starania zaowocowały nie tylko opracowaniem przepisu na świecące w świetle UV babeczki, ale także na makaron oraz żelki z toniku. To prawdziwie imponujące osiągnięcie!

W trakcie gali finałowej, prezentacja naszych uczennic spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko wśród pracowników Wydziału Chemii, ale także u jury, które nie mogło oderwać wzroku od świecących babeczek, makaronu i żelek. Ich pomysłowość i zaangażowanie w badania zostały docenione, a świecące babeczki, makaron oraz żelki z toniku wzbudziły ogromne zainteresowanie.

Gala zakończona została wykładem popularnonaukowym dr Grzegorza Ruska pt „Wyzwania ekspertyzy dokumentów”

Choć ostatecznie nasze uczennice nie zdobyły głównej nagrody, to udział w konkursie był niezapomnianym doświadczeniem, które na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Jesteśmy niezmiernie dumni z ich wysiłku i kreatywności!

Justyna Adamczyk