Już po raz dziewiąty PWN organizuje plebiscyt na najbardziej popularne słowo mijającego roku. W poprzednich edycjach zwycięskie okazały się wyrazy: sztos, iks de (xD), dzban, alternatywka, śpiulkolot, essa, rel.
W tym roku w finałowej dwudziestce znalazły się słowa:
aura
azbest
bambik
brainrot
brat
cringe
czemó
delulu
fe!n / fein / fin
Fr /FR
glamur / glamour
GOAT
oi oi oi baka
oporowo
riz / rizzler / rizz
sigma
skibidi
slay
womp womp
yapping
Choć głosowanie trwa do końca listopada, my już wiemy, które słowa cieszą się największą popularnością wśród młodzieży SP nr 37.
Tak głosowały klasy:
5a – sigma
5b – sigma
6a – (ex aequo) sigma i riz
6b – czemó
6c – oi oi oi baka
7a – czemó
7b – sigma
8a – sigma
8b – czemó
8c – sigma
W naszej szkole najwięcej głosów zdobyło słowo SIGMA. SIGMA rządziła rokiem 2024!
Droga młodzieży! Jeśli chcecie mieć wpływ na to, jakie słowo wygra w Polsce, wciąż możecie oddać swój głos w ogólnopolskim plebiscycie! Wystarczy wejść na stronę:
Głosować można do 30 listopada! Zachęcam, w innym razie znów może się okazać, że plebiscyt przejęło pokolenie 40+,wybierająć Wam słowo w stylu śpiulkolotu 😉
Dla wszystkich niewtajemniczonych boomerów
W taki sposób SIGMĘ definiuje słownik języka polskiego: określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w połączeniach, np. skibidi sigma, sigma rizz, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk.
Na stronie sjp.pwn.pl można znaleźć objaśnienia do wszystkich słów z finałowej dwudziestki.
Poloniści