Tradycyjnie już nasza szkoła włączyła się w ideę promowania wybitnych dzieł polskiej literatury, organizując w swoich murach Narodowe Czytanie dla uczniów klas IV-VIII. I choć zwykle utwory prezentowane w ramach tej ogólnopolskiej akcji nie należą do łatwych w odbiorze przez młodego czytelnika i słuchacza, to zawsze staramy się zbudować do czytania taki kontekst, by zaintrygować uczniów. Nie inaczej było w tym roku z utworem Juliusza Słowackiego pt. Kordian.

Najsłynniejszy fragment romantycznego dramatu, czyli monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc, pięknie zinterpretowały dla zebranej publiczności: pani dyrektor Katarzyna Cichosz oraz pani bibliotekarka Justyna Jarek. Czytaniu towarzyszyły zaplanowane dla uczniów zabawy: językowe i geograficzne. Aktywność młodzieży (i nauczycieli) sugeruje, że przygotowane atrakcje przypadły do gustu i pozwoliły wykazać się zarówno językową kreatywnością, jak i geograficzną wiedzą.

A my jako polonistki cieszymy się z kolejnego udanego Narodowego Czytania w szkole. I już teraz możemy zdradzić, że za rok przeniesiemy się w czasy renesansu, by pod czarnoleską lipą spotkać się z Janem Kochanowskim.

M. Borowska, E. Tomaszewska